حمایت Sponsorship و حمایت مالی donation و  Financial support و حمایت و پشتیبانی حقوقی قضایی  Judicial support ناظر به چند بعد است:

 • افزایش درآمد، توانایی و تسهیلات قرض الحسنه
 • کاهش هزینه ها و استفاده از ظرفیت تفاهم ها و تخفیف ها
 • جایگزین کردن راهکارهای خانه دار شدن به جای روش های نادرست

این موارد را در قالب:

 • راهکارهای حاکمیتی
 • راهکارهای شرکت های پیش رو، مساجد، هیئت ها، انجمن ها و خانواده ها

به اختصار بیان می کنیم. شایان ذکر است حمایت های آموزشی و مشاوره خانواده قبلا مطرح شده و این بخش ناظر به حمایت های مالی و تسهیل شرایط مالی ازدواج است.

پیش از ارایه پیشنهادات می توان: مستند تسهیل ازدواج جوانان ، با حضور اقای دکتر بانکی پور، برنامه 290 (28 آذر ماه 1397) را ملاحظه فرمایید

http://www.sorayatv.ir/content/archive/2672/

مسایل مهم شبکه سازی، کسر خدمت وظیفه و راهکارهای حمایتی www.b2n.ir/w48549    ، کارهای پاره وقت، مشاوره شغلی www.b2n.ir/u65592 ، مهارت سوار شدن روی تورم و خرید سرپناه در ابتدای زندگی با همین منابع و تفاهم نامه های جهیزیه و مراسم؛ در همین وبلاگ مطرح می شود لطفا در ادامه به جدول خلاصه و مهم از تفکیک نقش هال توجه فرمایید.

خلاصه راهکارها در یک جدول

توجه به سیاست های کلی نظام در حوزه خانواده

راهکارهای حاکمیتی تسهیل ازدواج

بیشتر موارد بار مالی ندارد ولی بر اشتغال، تورم و تامین نیازهای ضروری اشتغال و مسکن؛ بسیار موثر است.

اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان، مصوب دی ماه 1384

اجرای قانون جوانی جمعیت، مصوب اسفند 1399

تقویت سامانه همگام آموزش و پروش و سازمان فنی حرفه ای برای هدایت تحصیلی و شغلی

مالیات از دارایی های غیر مولد (2.5میلیون واحد مسکونی خالی، دلار و طلای کنز شده)

رتبه بهتر در شاخص های سهولت کسب و کار

سیاست های بهتر برای ساخت مسکن (برنامه مهم ثریا 10 مرداد 1400)

پیوست نگاری های مهم (سوق دادن حقوق و مزایا به سمت ازدواج و فرزندآوری، تخفیف سامانه گلستان و ... برای متاهلین)

اصلاح نظام های تامین اجتماعی متناسب با شرایط شغل های پاره وقت پسا کرونا

مجلس:  پژوهش، برنامه ریزی تصویب قوانین و برنامه ریزی برای :کاهش سن ازدواج، آموزش ،اولویت استخدام متاهلین

دولت :آموزش، اولویت استخدام متاهلین، ساخت خوابگاه داشجویی متاهلین، ساخت و استفاده چند منظوره از سالن ها برای مراسم مجانی ازدواج ، الگو سازی از طریق ازدواج آسان آقازاده ها، سفارش کار علمی و پژوهشی برای شورای انقلاب فرهنگی، همکاری اداره اوقاف برای تشویق مردم به وقف های مرتبط

قوه قضائیه: رصد و تنبیه متخلفین از عدم اجرای مصوبات مجلس و دولت

تقویت تفاهم نامه های همکاری مراسم، جهیزیه و ... (بسیار مهم)

راهکارهای مساجد، هیئت ها، انجمن ها، دانشگاه ها و شرکت های پیشرو

اخذ تخفیف های جمعی

برگزاری جشن ازدواج و حمایت مالی اسپانسرها (ظرفیت های فراوان و نمونه mut.ac.ir/family)

معرفی الگوهای موفق مالی که بدون تجهیز کارگاه و سرمایه موفق شدند.

معرفی راهکارهای خود اشتغالی و کارآفرینی

استفاده از ظرفیت خیرین ازدواج و خانواده

واگذاری سهام متری آپارتمان با سود مناسب

گسترش تعاونی های تولیدی (الگوی تعاونی های چینی در فروشگاه های خانه به خانه) و تعاونی مصرفی

ارایه پیشنهاد به دولت مجلس و قوه قضائیه و مطالبه گری از آن ها، ساخت و وقف خوابگاه متاهلین، ساخت و وقف سالن برای مراسم ازدواج، آموزش، معرفی جوانان برای ازدواج، خرید و هدیه جهیزیه، فرهنگ سازی نزدیک کردن سن ازدواج به سن تکلیف، تشکیل جشنواره تسهیل گران ازدواج (فضاسازی)، تبادل تجربه، آسیب شناسی سازمان های مردم نهاد، تشکیل بانک اطلاعات از تسهیلگرانی که به نوعی می توانند برای ازدواج مساعدت کنند. مثلا: سالن مجانی و شرایط رزو: آرایشگاه مردانه و زنانه، تخفیفات فروشگاه ها رستوران ها، در خصوص برنامه های جمعی باید جوری تبلیغ شود که این نوع ازدواج ها مخصوص جوانان نیازمند نیست بلکه افراد متمول هم به تعداد زیاد در بین این جوانان هست و عزت نفس و آبروی جوانان نیازمند لطمه نخورد.

هدایت شغلی و تشویق به بلوغ اقتصادی

کمک به بلوغ اقتصادی و توانایی مالی بهتر

 

داشتن نقشه راه متعادل از سنین بلوغ فرزندان

راهکارهای خانوادگی

آشنایی با راهکارهای روزی حلال و وسعت رزق در منابع اسلامی

درآمدهای پاره وقت

مهارت چگونه پول درآوردن

آشنایی با پلتفرم های فروش محصول

آشنایی با ظرفیت عظیم پلتفرم های کاریابی

آشنایی با مهارت های عمومی پول خرج کردن

مهارت چگونه پول خرج کردن

آشنایی با مهارت رشد پله ای

سرویس های کسر خدمت

آگاهی از تسهیل کننده های ازدواج

راهکارهای وام قرض الحسنه

صرف وام ازدواج در مسیر خانه دار شدن در ابتدای زندگی و استفاده از تفاهم سرویس های مراسم و جهیزیه

 

 

 1. راهکارهای حاکمیتی

*اولین مساله مهم برای بررسی راهکارهای حاکمیتی، توجه و جدیت در سیاست های کلی نظام در حوزه خانواده است که توسط رهبر انقلاب ابلاغ شده است که در آن به وظایف حاکمیتی و اقشار جامعه توجه شده است.

* تسهیل گری مالی و حقوقی، از وظایف قانونی مسولان است. قانون تسهیل ازدواج جوانان مصوب دی ماه 1384 است. بیش از 15 سال از تصویب ان گذشته است.  بر اساس ماده ۱۳ قانون فوق، وزرای امور اقتصاد و دارایی، کشور و راه و شهرسازی، مسئول حسن اجرای این قانون در برابر مجلس شورای اسلامی هستند. در مواد ۴ و ۶ این قانون بر تشکیل کمیته سامان ازدواج در سطح استان‌ها و شهرستان‌ها و همچنین تامین فضا برای برگزاری جشن و مراسم ازدواج تأکید شده و وزارت راه و شهرسازی در خصوص تامین مسکن موقت برای زوجهای جوان، وام مسکن و وام ودیعه اجاره برای جوانان تکالیف قانونی دارد. در مواد ۲ ، ۳ و ۹ این قانون بر احداث مسکن موقت جهت تحویل به زوج‌های جوان به مدت حداکثر سه سال تأکید شده است. این قانون به وزارت اقتصاد و دارایی تکلیف کرده که برای اعطای تسهیلات برای ازدواج جوانان، وام ودیعه جهت اجاره مسکن و وام خرید مسکن اقداماتی را انجام دهد و لازم است وزرای مذکور به صورت نوبه ای توضیح دهند در رابطه با این قانون چه گام‌هایی برداشته شده است.

*واحدهای مسکونی خالی از سکنه نوعی احتکار کالای ضروری مردم است. شناسایی و مالیات از آن ها وظیفه دولت هاست و برنامه جدی همه کشورهای صنعتی است. باور می کنید حدود 2.5 میلیون واحد خالی از سکنه در سال 1400 در کشور داریم و این میزان ده برابر واحدهای خالی از سکنه کشورهای اروپایی است؟

*تسهیل کسب و کار سیاست جدی کشورهای موفق دنیاست. نهادهای بین المللی در ده سال گذشته رویکرد خود را از سیاست های پولی و مالی به سمت «ایجاد سهولت در کسب و کار» سوق دادند و شاخص های بسیار جالبی را در نظر گرفتند. وضعیت ما در این شاخص ها خوب نیست در حالی که سفارش های دینی در این زمینه خیلی داریم. کسری بودجه و تورم و بیکاری هم در بر ندارد فقط دانش و جدیت می خواهد.

*ساخت واحدهای مسکونی به وسیله دولت ها نیز مهم است. مباحث مختلف مالی و اجتماعی در این خصوص قابل بحث است اما چند مستند و برنامه ارزشمند با حضور کارشناسان تهیه شده و نکات بسیار جالبی به خصوص در برنامه 10 مرداد 1400 مطرح شده است.

تسهیل ازدواج با کنترل قیمت مسکن، برنامه ثریا، کنترل قیمت مسکن 95.3.1

http://www.sorayatv.ir/content/movie/1349/

 برنامه ثریا، بررسی راهکارهای کنترل قیمت مسکن، ۱۰ مردادماه 1397

http://www.sorayatv.ir/content/archive/2644/

برنامه مهم ثریا درباره راهکارهای مشکل مسکن 10 مرداد1400

https://www.telewebion.com/episode/2625947

 

* برگزاری جشن های ازدواج برای زوج های دانشجویی، زوج های مسجدی، زوج های شرکت پیشرو و ... بسیار ارزشمند است. تقریبا هر مرکزی به یک سری شرکت ها و منابع دسترسی دارد و می تواند با کمک آن ها جشن ازدواج و هدایای ارزشمندی را تهیه کند. این تلاش ها بیشتر از پول به روحیه «تعاملی و روابط عمومی متولی خانواده» ارتباط دارد. نگاه خیریه و نگاه اسپانسری هر دو مهم است و به اعتماد به نفس و جدیت متولی و توکل به خداوند ارتباط دارد. متولیان می توانند علاوه بر منابع مرتبط، با شرکت های برتر ایران مکاتبه کنند و با تیزرهای فوق العاده و کوتاه و اثربخش، نظر آن ها را جلب کنند. لیست این شرکت ها هر ساله در سایت سازمان مدیریت صنعتی ایران منتشر می شود. علاوه بر موارد بالا به متن یک نمونه نامه توجه کنید که در جریان جشن های ازدواج تهیه و پیگیری شده است:

به : مدیر عامل محترم ....

موضوع: حمایت مالی از جشن ازدواج دانشجویی

سلام علیکم:

با احترام و آرزوی بهروزی، دانشگاه ... برای بهبود کیفیت زندگی دانشجویان، برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت را در زمینه های مشاوره، ازدواج، اشتغال و کارآفرینی و پروژه های فنی پیش بینی کرده است.

در سال گذشته بیش از دو میلیارد و دویست میلیون تومان هدایا و وام قرض الحسنه برای جشن ازدواج دانشجویان با پوشش خبری رسانه ها فراهم شد و حس امید را در دل جوانان این مرز و بوم روشن کرد. امسال نیز شاخص های فوق روند پیش رونده دارد:

*زمان جشن ازدواج جدید اسفندماه۹۶ خواهد بود و پیش بینی ۱۵۰ ازدواج دانشجویی را در دوره 18 ماهه داریم. تعداد مدعوین جشن ۱۲۰۰ نفر هستند و با پوشش رسانه ای، تیزر ۳۰ ثانیه ای، اعلام خبر کوتاه، گزارش خبری ۳۵ دقیقه ای در صدا و سیما و گزارش مطبوعات همراهی می شود.

*زمینه های همکاری:

پیشنهاد می شود، در صورت امکان در قالب کارت هدیه، وام قرض الحسنه، تسهیلات بانکی، پوشش بیمه های همکار، اوراق حق تقدم بانک مسکن، مشوق هایی در قالب مسکن یکم، مسکن جوانان و ... برای این جوانان به حامیان این اقدام مبارک بپوندید. ضمنا امکان تبلیغ عنوان حامیان بر اساس توافق وجود دارد.

در صورت صلاحدید آقای ...  به صورت حضوری موارد را توضیح می دهند. (تلفن.... )           با تشکر از بذل توجه شما

 

 

 1. راهکارهای شرکت های پیش رو، مساجد، هیئت ها، انجمن ها و خانواده ها

تعریف بلوغ اقتصادی

بلوغ مالی و اقتصادی به این معنی نیست که بچه ها در سن ازدواج ثروتمند باشند و کمال توانایی مالی را داشته باشند. کسی که بلوغ اقتصادی دارد مثل کسی است که ماهی گیری بلد است ولی ثروتمند یک دنیا ماهی دارد و الزاما روش ماهی گرفتن یا استفاده از ماهی هایش را نمی داند.

برای مثال به دو خواستگار توجه کنید: اولی چندان با عرضه نیست ولی در شرکت پدرش می چرخد. دومی وضع معمولی دارد ولی روی پای خود ایستاده و درآمد حداقلی و ترجیحا هماهنگ با رشته اش دارد.

تجربه نشان داده بلوغ اقتصادی خیلی مهم است و حتی برای دختران هم مهم است.

در مشاوره می بینیم افرادی که بلوغ اقتصادی دارند، سنجیده تر با خانواده همسر صحبت می کنند. در چالش ها و اضطرارها، اطمینان و آرامش بیشتری دارند. انفعال  و خودباختن شان کمتر است و انعطاف پذیر در قبال مشکلات هستند و بهتر عمل می کنند.

مطالعه بیشتر

http://www.b2n.ir/s88848

در بلوغ اقتصادی سه مساله مهم داریم:

چگونه به شغل و رشته مناسب هدایت بشویم؟

چگونه پول در بیاوریم؟

چگونه پول خرج کنیم؟

در ریز فعالیت های این بخش، باید مرتب مراکز کسر خدمت سربازی، کارهای پاره وقت (سایت های دورکاری freelancer)، خدمات دانش بنیان، جهیزیه های نقدی و قسطی زیر قیمت بازار و روش های سوار شدن روی موج تورم را بازگو کنیم و چه بسا توجیه والدین مهم تر باشد. جوانان عزیز باید علاوه بر آموزش و مشاوره خانواده، دقت زیادی در امکانات و راهکارهای تسهیلی داشته باشند و تلاش کنند. صحبت هایی که در ادامه ذکر می کنیم نشان می دهد باید یک نقشه راه متناسب با سنین زندگی و شرایط داشته باشیم.

قبل از مطالعه ادامه مطالب، یک بار دیگر به جدول قبلی مراجعه نمایید و با انسجام بیشتری از درختواره راهکارها مطالعه فرمایید.

  1. چگونه به شغل و رشته مناسب هدایت شویم؟

تعداد محدودی از فرزندان در رشته های دانش بنیان که دیرتر به بازدهی می رسد مشغول می شوند.

در مورد اکثریت جوانان، اگر بعد از 25 سالگی یا 35 سالگی بیکار باشند برای او و والدینش بسیار بد است. سن یادگیری و مهارت آموزی در دوره نوجوانی و جوانی است. بچه ها باید در 19 تا 21 سالگی مسیر مشخصی در زندگی پیدا کرده باشند و به درآمدهای حداقلی و متناسب با درسی که می خونند، برسند. بسیاری از افراد موفق جهان در همین سنین 19 تا 21 سالگی نبوغ خود را نشان دادند. در برخی کشورهای صنعتی 30 سالگی دوران گذر از کار کارشناسی و به نوعی بازنشستگی اولیه است و سعی می کنند پس از آن در نقش ارزیابی، آموزش، مشاوره و تاسیس شرکت های جدید مشغول کار بشوند. بسیار زشت است که ما 30 سالگی را برای بیکاری فرزندانمان طبیعی بدانیم.

اگر بخواهیم بر نقش های خانوادگی تمرکز داشته باشیم، والدین باید با روش متعادل، این موضوعات را در 7 ساله دوم و سوم فرزند با آگاهی و تناسب دوره های رشد فرزندان پیگیری کنند. چقدر فعالیت های سازنده در این زمینه قابل احصاست

و علاوه بر حمایت از خانواده، چقدر منافع برای مسجد، هیئت، انجمن و والدینی که نگران بزهکاری هستند در بر دارد. در حالی که ریشه بسیاری از انحرافات، شبهات و تبهکاری ها در ناامیدی و سردرگمی است. جهت دادن به نیروی عظیم نوجوان و جوان بر اساس مراحل رشد آن ها و تشویق استعدادها؛ بهترین راه پیشگیری از بزهکاری ها و تشویق به معنویت است. امید در زندگی بسیار کلیدی است.

توجه به مزیت های نسبی(استعدادسنجی، علایق و بازار)، سه رمز مهم هدایت شغلی و تحصیلی و کسب نتایج کوتاه مدت است.

یکی از ملاک های خانواده سالم، انگیزه دادن، تشویق کردن و روحیه امیدوار کننده در والدین است. والدینی که به توهین، سرزنش، تمسخر، بیان معایب در حضور جمع، نصیحت با عصبانیت ، روی می آورند دشمنی آشکاری با فرزندان دارند.

برای کسب درآمد: فروش محصولات در فضای مجازی، سایت ها، دیوار و ... و خود اشتغالی در (اقتصاد دیجیتال) امیدبخش و زودبازده است.

تولید: مثل تولید غذاهای خونگی، شیرینیجات، محصولات هنری، رنگ آمیزی و ایجاد ارزش افزوده

خدمات: مثل فریلنسرها، دکوراسیون، مربی آنلاین، مدرسه مجازی، مشاوره، بلگری و بازاریابی

تجارت: مثل فروش محصولات کشاورزی روستاییان، معامله بورس و رمز ارزها؛ در فضای مجازی ؛ رونق دارد.

گفتگوهای پر طمطراق، پرشور و ملاحظه روش افراد موفق، نقل و نبات سال ها گفتگوی شما باشد. این تکنیک بهترین راه برای کاهش افتراق والدین و فرزندان است و شم اقتصادی و بلوغ اقتصادی فرزندان را تحریک می کند.

البته مراحل رشد نوجوانی و جوانی را بشناسیم. به هیچ وجه سرزنش نکنیم و با تشویق، ارایه راهکار و نیم نگاهی به بیش از 3000 رشته و شغل کاری، جوانان را هدایت کنیم و از متخصصین کمک بگیریم.

ما نوجوانان و جوانان را تشویق می کنیم در یک راه تخصص و تجربه و صاحب مدرک باشند و از شاخه به شاخه شدن پرهیز کنند. انسان موفق کسی نیست که چند کار را بلد باشد، فردی موفق است که یک کار را به صورت عمیق تر و دقیق تر بلد باشد و انجام بدهد.

مزیت های نسبی در (استعداد، علایق و نیاز بازار) است. ترکیب بهینه ای از هر سه، مزیت ما خواهد بود. استعداد با علاقه فرق دارد.

ممکن است به مجری گری علاقمند باشد ولی استعداد کافی نداشته باشد. استعداد علاوه بر توانایی فردی به محیط زندگی، شغل خانوادگی و امکانات محیطی هم توجه دارد و چه فرصت های کم نظیری برای انسان وجود دارد که باید آشکار شود.

استفاده از مصاحبه های دقیق، هم صحبتی مستمر والدین، استفاده از اطلاعات سامانه همگام مدارس، استفاده از تجربه و دانش چند موسسه پیشتاز و ارزان استعدادیابی شغلی؛ همه مفید هستند و انگیزه بخش هستند. جوانی که روحیه دارد، امیدوار است و هدف و برنامه دارد کمتر به انحرافات مبتلا می شود و بسیار زودتر تشکیل خانواده می دهد و کمتر اسیر شبهات و کمین گاه دشمن در مسایل اعتقادی می شود.

 

  1. توجه به مراحل مشاوره شغلی

مراحل کلی

جزییات مشاوره هر مرحله

1. کمک به مراجع برای خودارزیابی، خودآگاهی و درک شرح حال

خودآگاهی عمومی

شناخت ویژگی های انسان و دنیا، مهم در خودآگاهی ما، موثر در حل بهتر مسایل و رضایت از زندگی (کتاب مختصر هنر رضایت از زندگی)

خودآگاهی فردی

1. ماندگاری: تابع ارزش های حاکم بر زندگی، اهداف زندگی و شغلی

پرسشنامه ارزش های کاری شوارتز pvq (40سوال و 10 ارزش کاری فرد)

 پرسشنامه ارزش های کاری پوردستمالچی (45 سوال و 6 جنبه ارزش های کاری فرد)

پرسشنامه ارزش های کاری سامانه هشت (12ارزش کاری فرد)

پرسشنامه ارزش های کاری آلاس (27 سوال )

پرسشنامه ارزش های کاری مینه سوتا TWA (6 جنبه ارزش های کاری فرد)

2. موفقیت: تابع استعداد فردی و خانوادگی، توانایی بالقوه و بالفعل

 

پرسشنامه هوارد گاردنر (مناسب تر برای استعدادیابی کودکان) 8 گانه

پرسش نامه جانسون اکانر (مناسب تر برای استعدادیابی بزرگسالان) 12 گانه

پرسش نامه استعدادیابی کلیفتون(177 پرسش، 45 دقیقه، 34 جنبه توانایی و استعداد)

پرسش نامه توانایی های فرد در سامانه هشت (19 توانایی در 5 گروه اصلی توانایی ها)

ژنوگرام تحصیلی و شغلی خانواده و توجه به اقلیم محل زندگی او که همه در فهم توان او مهم هستند.

3. رضایت: تابع علایق او

(شخصیت شناسی)

آزمون هارتمن (45 سوال و 10 دقیقه)

آزمون استرانگ کمپیل

آزمون MBTI (60 سوال و 15 دقیقه و 16 تیپ شخصیتی)

آزمون DISK (24 سوال، 15 دقیقه، چهار ویژگی غالب (‌D,I,S,C) و ۱۵ تیپ شخصیتی)

آزمون هالند (6 تیپ شخصیتی) (آزمون سامانه اونت و آزمون سامانه هشت بر پایه این نظریه است.)

4. ریسک قابل پذیرش با توجه به نقش و موقعیت او در زندگی

2.جستجوی شغل و تصمیم گیری

متناسب با عامل ماندگاری، موفقیت، رضایت و ریسک قابل پذیرش، استخراج تناظر شغل با چهار عامل خود ارزیابی به دست آمده (یکپارچه سازی جنبه های خود آگاهی و خودارزیابی با نیاز بازار) توجه دادن به تلفیق چهار جنبه خوداگاهی و نیاز بازار کار

کسب و کار (کارآفرینی و خوداشتغالی) یا استخدام؟ با توجه به جنبه های شخصیتی

پیشنهادات سازمان فنی حرفه ای از مشاغل بر اساس نظریه هالند

پیشنهادات سامانه هشت

پیشنهادات بر اساس بانک مشاغل 118 از اصناف   b2n.ir/bank118  و مشاغل پردرآمد

پیشنهادات بر اساس بانک مشاغل اصناف یاب  b2n.ir/bank2

پیشنهادات بر اساس جدول مشاغل نیروهای وظیفه

دیالوگ گفتگو با مراجع قبل از شرکت در آزمون ها (تست) و  پس از شرکت در آزمون ها و نمونه تمرین مشاوره

مساله تمایز یافتگی بالا و پایین، مساله اعتبار آزمون و راهکارهای هر کدام

3. به دست آوردن شغل

توجه دادن به مراحل رشد طبیعی شغلی، مراحل عمر و دوره سنی افراد موفق و آسیب شناسی سن تحصیلات در ایران

کمک به او برای کوک کردن ساعت زندگی (برنامه و نقشه راه کلی زندگی)

مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی تحصیلی

دوره های کوتاه مدت مثل سازمان فنی حرفه ای، سازمان شیلات، وزارت ارشاد و ...

راهکارهای سه گانه: دوره های رایگان، دوره های آزاد، بدون دوره (آزمون ادواری)

نرم افزارهای مرتبط با رشته

اوقات فراغت، چرخه های سالم و معیوب خواب و بیداری و نمونه افراد موفق در استفاده از اوقات فراغت

کارورزی، کارآموزی، فرصت های کار داوطلبانه، شبکه سازی و مصاحبه های اطلاعاتی

مهم تر از دنبال کردن آگهی های استخدامی و راهکارهای هر کدام

کارهای پاره وقت  karishe.com  و doorkar.com  و ponisha.ir و vanyaar.com و divar.ir parscoders.com

فرصت های کسر خدمت هم زمان با تحصیل daneshbonyan.isti.ir و ...

فرصت های کسب درآمد از فضای مجازی (اقتصاد دیجیتال عمومی و تخصصی)

راهکارهای گسترش روزی، احکام معاملات

4. نیل به رضایت شغلی

راهکار شخصیت های منفعل و فعال (جزوات سازمان مدیریت صنعتی ایران)

پیشنهادهای هارتمن بر اساس رنگ شخصیت ها

پیشنهادهای دان لوری بر اساس رنگ شخصیت ها

راهکارهای تقویت نقاط قوت و پوشش نقاط ضعف

راهکارهای مواجهه با نمامی و زیر آب زنی

مهارت مهم پول خرج کردن مهم تر از پول درآوردن (سوار شدن روی موج تورم و رشد پله ای)

  1. پیگیری کارهای پاره وقت

*بلوغ اقتصادی یک جوان اهمیت زیادی در تعاملات او با دیگران و خانواده همسر دارد و آثار غیر اقتصادی آن از جنبه های مالی مهم‏تر است. با توجه به این که سابقه کار کمتری دارید می توانید به عنوان کارمزدی(Freelancer) با کمک اپلیکیشن های تعریف پروژه دورکاری مثل:

 karishe.com  و doorkar.com  و ponisha.ir  و vanyaar.com و divar.ir  و parscoders.com

متناسب با رشته تحصیلی خود درآمد حداقلی داشته باشید. به تدریج شناخته می شوید و به درآمدهای شما اضافه می شود.